Jarmark Świętojański w Krakowie do likwidacji

Published by Michał Drewnicki on

Pokazy rzemiosła, sztuka wojenna, inscenizacje historyczne, tańce, muzyka dawna, gry terenowe – te i wiele innych atrakcji odbyło się w ramach organizowanych od 2009 roku Jarmarków Świętojańskich pod Wawelem. Była to wyśmienita okazja do wzięcia udziału w wyjątkowych pokazach grup rekonstrukcji historycznej z różnych epok. Niestety, prezydent Jacek Majchrowski, w odpowiedzi na moją interpelację stwierdził wycofanie się Krakowa z tego tradycyjnego wydarzenia. Mieszkańcy stracili ciekawe przedsięwzięcie, które ląduje w koszu.

Panie Prezydencie, prosiłbym o uwzględnienie w tegorocznym kalendarzu miejskich wydarzeń Jarmarku Świętojańskiego, który w 2021 roku został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa. Wydarzenie to wpisało się doskonale w krakowskie tradycje i jest jednym z nielicznych wydarzeń w mieście z udziałem grup rekonstrukcyjnych czy inscenizacji historycznych.

– napisałem w interpelacji. Zawnioskowałem również, by zwiększyć rozmach wydarzenia.

Równocześnie uważam, że warto rozszerzyć jego formułę, by grupy historyczne mogły prezentować różnego rodzaju pokazy w większym zakresie niż podczas poprzednich edycji

Odpowiedź prezydenta Majchrowskiego jest jednoznaczna. Jarmark się nie odbędzie!

Jarmark Świętojański wypełnił zatem swoją misję i ponowne jego pojawienie się na mapie historycznych wydarzeń miejskich nie jest celowe.

Prezydent argumentował, że w Krakowie są organizowane inne wydarzenia, dlatego nie ma miejsca na Jarmark. Pismo pełne jest „mowy trawy” i rozmydlania tematu.

Zespół ZCZDK rozpoczał intensywne prace na rzecz stopniowej zmiany wizerunku krakowskich jarmarków w kierunku wysokojakościowych przedsięwzięć kulturalno— handlowych, szeroko propagujących dawne tradycje naszego Miasta. Centrum od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z organizatorami przedsięwzięć o charakterze wystawienniczotargowym, mając na względzie nie tylko konieczność ciągłego podnoszenia jakości imprez odbywających się w przestrzeni publicznej (W zakresie estetycznym i organizacyjnym), ale również odpowiednią prezentację niematerialnego dziedzictwa Krakowa.

Włodarz miasta wyliczył, że Krakowie odbywają się już Targi Sztuki Ludowej, Targi Wielkanocne, św. Michała i targi Bożonarodzeniowe (organizowane przez jeden podmiot prywatny), a także Emaus czy Parada Smoków, dlatego postanowił zlikwidować Jarmark Świętojański, którego kluczowym elementem nie była wystawa stoisk, ale żywe pokazy grup rekonstrukcyjnych, czym wydarzenie odróżniało się od innych, wymienionych przedsięwzięć.

Właśnie dotarła do nas hiobowa wieść. Jarmark Świętojański, na którym wielokrotnie bawiliśmy, organizowaliśmy oryginalne stoiska edukacyjne i braliśmy udział w pokazach, właśnie został zlikwidowany. Jednym słowem nie mamy już w Krakowie żadnej historycznej imprezy osadzonej w realiach I Rzeczpospolitej.

– skomentowało decyzję urzędników prezydenta Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie, które w poprzednich latach brało udział w Jarmarku Świętojańskim.

Uważam, że Kraków jest na tyle dużym miastem, że wydarzenie skupiające się na pokazach grup historycznych powinno dalej się odbywać, zważywszy, że Kraków – wiem to po rozmowach z „rekonstruktorami” – jest ubogi w wydarzenia, które prezentują np. potyczki żołnierzy ze Złotego Wieku Polski, czy też inscenizacje bitew z XVII wieku. Czy Kraków wstydzi się dziedzictwa I Rzeczypospolitej? Decyzja prezydenta Majchrowskiego i KBF jest wielką stratą dla Krakowa.

Jako radny będę interweniował w tej sprawie, w przygotowaniu jest uchwała kierunkowa do Prezydenta Jacka Majchrowskiego, by zmienił decyzję.

INTERPELACJA I ODPOWIEDŹ PREZYDENTA