Sztuka postmodernistyczna zamiast muzeum rodziny Kossaków? Zaproszenie na sesję!

Published by Michał Drewnicki on


Nie milkną kontrowersje w związku z zaskakującymi wypowiedziami Dyrektor MOCAK dot. rodziny Kossaków i ich dworu, który został zakupiony przez miejską instytucję w ostatnim czasie. Radni zgadzając się na zakup sfinansowany ze środków publicznych Krakowa mieli nadzieję na stworzenie w budynku muzeum tej zacnej krakowskiej familii.

Niestety, według koncepcji przygotowanej na zlecenie Muzeum Sztuki Współczesnej, w Kossakówce i pawilonie, który zamierzają wybudować w ogrodzie o wspaniałej familii Kossaków będzie jak najmniej. Zamiast tego pokazywane mają być m.in.: portrety trumienne, ikony ruskie, eksperymenty artystyczne, abstrakcja geometryczna, malarstwo postmodernistyczne.

Wobec odejścia od pierwotnego planu stworzenia w Kossakówce muzeum rodziny Kossaków przygotowałem projekt rezolucji, który złożyliśmy wspólnie z innymi radnymi. W projekcie apelujemy o dwie rzeczy:

1) Stworzenie w dworku muzeum rodzinny Kossak, która zasłużyła się wielce dla polskiej historii i kultury by wspomnieć tylko Juliusza Kossaka, Zofię Kossak-Szczucką czy Marię Pawlikowską-Jasnorzewską. Nie chcemy muzeum historii sztuki w tym miejscu z malarstwem postmodernistycznym czy portretami trumiennymi.

2) Przekazanie tematu Muzeum Krakowa – to instytucja posiadająca odpowiednie doświadczenie i zakres działania do prowadzenia Kossakówki. Niestety wypowiedzi i teksty pani dyrektor MOCAK o Kossakach podważają nasze zaufanie.

Ponadpartyjny projekt

Rezolucja dotycząca Kossakówki, by stworzyć w niej muzeum rodziny Kossaków, a nie muzeum historii sztuki została podpisana przez… radnych z wszystkich klubów! Pierwszy raz zdarza się taka sytuacja w tej kadencji. Bardzo się cieszę i dziękuję tym 10 osobom. Mamy szansę stworzyć naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa i wreszcie upamiętnić i chwalić się tak wybitnymi osobistościami (zarówno mężczyznami jak i wspaniałymi kobietami) dla historii Polski, które pochodziły z naszego miasta. Teraz czas na godne zagospodarowanie i renowację.

Projekt rezolucji będzie podejmowany i dyskutowany na sesji 26 maja. Każdy mieszkaniec może wziąć udział w dyskusji. Wystarczy do 25 maja wysłać wiadomość na adres: br.umk@um.krakow.pl i zawrzeć w niej informację czy planujemy udział zdalny czy stacjonarny z informacją o chęci zabrania głosu w punkcie dot. Kossakówki.

CZYTAJ TEŻ: KONTROWERSJE W SPRAWIE ZAGOSPODAROWANIA KOSSAKÓWKI. MAMY OFICJALNE DOKUMENTY.

Michał Drewnicki, 24 maja 2021 roku