Radni, środowisko kultury i mieszkańcy przeciwko planom MOCAK. W Kossakówce powstanie muzeum Kossaków! (RELACJA Z SESJI)

Published by Michał Drewnicki on

Mieszkańców, radnych i środowisko kultury w Krakowie w ostatnich tygodniach elektryzował kontrowersyjny pomysł zagospodarowania Kossakówki, czyli dawnego dworu rodzinnego Kossaków na cele muzeum historii sztuki, w którym zamiast o tej krakowskiej familii w centrum miały znaleźć się abstrakcje geometryczne, portrety trumienne, ikony ruskie czy sztuka postmodernistyczna. Radni przyjęli rezolucję napisaną przeze mnie i innych radnych skierowaną do Prezydenta. Opór wszystkich środowisk politycznych w Radzie, ale także środowiska kultury i mieszkańców spowodował, że dyrektor MOCAK Maria Potocka wycofała się ze swoich pomysłów!

CZYTAJ TEŻ: KONTROWERSJE W SPRAWIE ZAGOSPODAROWANIA KOSSAKÓWKI. MAMY OFICJALNE DOKUMENTY.

Pierwszym punktem sesji Rady Miasta Krakowa 26 maja była dyskusja nad projektem rezolucji, w której radni apelowali do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego o stworzenie w „Kossakówce” Muzeum Rodziny Kossaków. Dodatkowo radni apelowali, by zarządzanie budynkiem przekazać w ręce Muzeum Krakowa.

„Kossakówka” nie jest pierwszym lepszym budynkiem. To willa ważna z perspektywy wielu pokoleń Krakowian i Polaków. Jedyna w swoim rodzaju. Stworzenie w tym miejscu familii Kossaków muzeum będzie lojalnością względem Wojciecha i Juliusza Kossak, Zofii Kossak-Szczuckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Simony Kossak, którzy swoją pracą dali naszemu miastu bardzo wiele. Pora teraz ten dług spłacić!

Mamy przy tym wielką szansę opowiedzieć ich niezwykłą historię – ba! Naszą historię, bo przez ich losy można pokazać znacznie więcej. Niech to będzie żywe muzeum, z którego będą korzystać także dzieci na warsztatach czy dorośli na wieczorkach kulturalnych.

– powiedziałem, prezentując na sesji projekt rezolucji.

Na sesję zaproszeni zostali również goście: Przewodniczący Borysław Czarakcziew oraz Dyrektor Zofia Gołubiew ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przygotował specjalne oświadczenie dotyczące przyszłości willi Kossaków. Jako instytucja, która przekazała około 1,5 miliarda złotych na renowację zabytków w naszym mieście uznaliśmy, że mamy prawo zaprezentować to stanowisko.

– powiedział przewodniczący SKOZK Bogusław Czarakcziew.

Opinię wygłosiła wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Pani Zofia Gołubiew.

Społeczny Komitet Zabytków Krakowa uważa, że w willi Kossaków powinno powstać muzeum tej rodziny. W Polsce i na świecie są wspaniałe instytucje o małej powierzchni. Często to one, małe, intymne muzea są największą wartością. Kossakówka może dołączyć do tego grona. Podkreślamy przy tym, że będziemy wspierać renowację tego zabytku, tak by służył mieszkańcom i opowiadaniu wspaniałej historii krakowskiej rodziny Kossaków.

– podkreśliła dyrektor Zofia Gołubiew.

Głos zabrała również Pani Liliana Sonik oraz Pani Anna Gabryś.

Kluczem jest odtworzenie atmosfery tego domu, który był jednym z najważniejszych salonów w Krakowie. Na bazie ich historii należy stworzyć muzeum Kossaków i wykreować Kossakówkę na miejsce inspirujące. Dom ten będzie wpisywał się w program krakowskich domów-muzeów.

Radni w głosowaniu poparli projekt rezolucji. Prezydent Jacek Majchrowski już zapowiedział, że koncepcja przygotowana przez MOCAK nie zostanie zrealizowana, a w Kossakówce powstanie muzeum Kossaków. To bardzo dobra wiadomość!