Program parkingów lokalnych po raz pierwszy w Krakowie!

Published by Michał Drewnicki on

Kraków cierpi na deficyt miejsc parkingowych – wynika z rozmów radnych z mieszkańcami. Ich brak widoczny jest w różnych częściach Krakowa, zwłaszcza na starszych osiedlach. Rozwiązaniem problemu może być „program budowy parkingów lokalnych”, który na sesji 16 lutego został uchwalony przez Radę Miasta Krakowa. Jest to inicjatywa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, która wpisuje się w strategię klubu rozwiązywania problemów komunikacyjnych w naszym mieście.

Z najnowszych badań opinii mieszkańców brak miejsc parkingowych został wskazany jako jeden z dwóch głównych problemów w Krakowie. Program przygotowany przez klub Prawo i Sprawiedliwość ma przeciwdziałać takim negatywnym zjawiskom poprzez działania oddolne. To nie urzędnicy będą wyznaczać co i gdzie budować. Mieszkańcy sami będą mogli składać wnioski o budowę parkingów. Będą mogły to robić także grupy mieszkańców poprzez stowarzyszenia, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe

– podkreślił radny Krzysztof Sułowski prezentując uchwałę.

Program zakłada, że mieszkańcy będą mogli wnieść 20% wkładu własnego w postaci pieniędzy, materiałów budowalnych czy swojej pracy, a pozostałe 80% środków niezbędnych do realizacji parkingu pochodziło z budżetu gminy. Program ma działać na podobnej zasadzie jak „inicjatywy lokalne” przy budowie kanalizacji czy wodociągów, co sprawdziło się w poprzednich latach w naszym mieście.

Nasz pomysł zakłada, by Miasto dofinansowało zlecone zadanie, ale również mieszkańcy mieli możliwość na przykład dostarczenia materiałów budowlanych, zaoferowania pracy, wykonania takiego parkingu, czy też, w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, przekazania fragmentu terenu. Chcemy oddać mieszkańcom inicjatywę, dać możliwość, której do tej pory nie mieli. Czy skorzystają będzie zależeć od nich, my dajemy im taką szansę

– mówi Radny Michał Drewnicki.

W tym roku na program będzie przeznaczonych 5 milionów złotych. Program ruszy niebawem. Pierwszy nabór odbędzie się do końca kwietnia 2022.