Mieszkańcy walczą z wycinką drzew w Parku Złotego Wieku
Od kilku miesięcy mieszkańcy Mistrzejowic walczą z urzędami, by nie wycinano drzew na terenie Parku Złotego Wieku i Fortu Batowice. 6 września rozpoczynają się konsultacje społeczne w tej sprawie. Chcąc wzmocnić głos mieszkańców wystosowałem kolejną interpelację do Prezydenta Miasta.
W interpelacji podkreśliłem, że zebrano 1200 podpisów sprzeciwu wobec planowanej wycinki. W tej sprawie potrzebna jest rozwaga.
Mieszkańcy osiedla Złotego Wieku – a sam również się do nich zaliczam – są zaniepokojeni dalszymi planami wycinki drzew na terenie Fortu Batowice. Nie przekonały ich dotychczasowe informacje i zapewnienia, dlatego pragnę po raz kolejny przedstawić ich apel o rozwagę i nie usuwanie drzew, które są w dobrym stanie. Proszę uznać tę interpelację jako wzmocnienie ich głosu w konsultacjach społecznych na ten temat.
– fragment interpelacji do prezydenta z 3 września 2021 r.
Park Złotego Wieku jest jednym z najpiękniejszych parków w Krakowie również ze względu na starsze okazy drzew. Uważam, że jeżeli drzewa są zdrowie to nie należy ich wycinać.
Równocześnie zachęcam mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.
Konsultacje społeczne od 6 września
W ramach prowadzonych przez Zarząd Budynków Komunalnych oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa konsultacji zaplanowano:
- od 6 do 20 września 2021 r. badanie ankietowe (ankieta on-line i możliwa do wypełnienia w wersji papierowej)
- 11 (sobota) września 2021 r. o godzinie 11:00 spacer badawczy po terenie Fortu
- 25 (sobota) września 2021 r. warsztaty planowania partycypacyjnego
Konsultacje mają na celu uzyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców dotyczących zagospodarowania przestrzeni Fortu 48 „Batowice”, parku oraz form aktywności w jego bezpośrednim otoczeniu.
Fort nr 48 „Batowice” znajduję się na terenie osiedla Złotego Wieku, w dzielnicy XV – Mistrzejowice. Obecnie jest nieużytkowany, a dostęp do większości obiektów kubaturowych został zamknięty. Sama budowla nie jest w złym stanie, ale wymaga remontu, zachowały się niektóre historyczne elementy, takie jak drzwi, forteczna stolarka czy części strzelnic. Dużym deformacjom zostały poddane natomiast fortyfikacje ziemne, jednakże wciąż są one czytelne w terenie.
Pochodzące z XIX wieku fortyfikacje z czasem stały się enklawą przyrody i bioróżnorodności. Na terenie fortu wraz z jego otoczeniem rosną liczne drzewa, krzewy, pnącza oraz trawy, które stanowią miejsce występowania mniejszych ssaków np. nietoperzy, wiewiórek, jeży, licznych ptaków oraz płazów czy owadów – czytamy na stronie – obywatelski.krakow.pl .