Akcja: wieszamy budki dla ptaków w centrum Krakowa!

Published by Michał Drewnicki on

Zbliża się wiosna, a więc również okres lęgowy ptaków. W ostatnich dniach kupiłem budki lęgowe i wspólnie z pracownikami ZZM zamontowaliśmy je w centrum Krakowa. Budki dla ptaków spełniają ważną funkcję, gdyż zastępują naturalne dziuple w drzewach, których brakuje w miastach.

Zakupione budki spełniały wszystkie niezbędne wymagania – były zrobione z drewna sosnowego, wybudowano je zgodnie ze specyfikacją propagowaną przez ornitologa Jana Sokołowskiego (typ A1, A i B), a także zawierały listwę do montażu. Zostały powieszone w zacienionym miejscu na wysokości około 4 metrów. To kolejna akcja radnych dotycząca przyrody w mieście. Ptaki spełniają ważną funkcję w miejskim krajobrazie – wyłapują miliony szkodników, które niszczą rośliny.

Od dzieciństwa przyroda była dla mnie ważna, dlatego w tym roku postanowiłem kupić budki dla ptaków, by wesprzeć w ten sposób środowisko w Krakowie. Mam nadzieję, że ta akcja zachęci innych, by baczniej obserwować otaczający ich świat roślin i zwierząt. Nawet dzisiaj dostałem kilka wiadomości z pytaniem o sklepy z budkami i sposób ich montażu, co tylko potwierdza, że Krakowianie są wrażliwi na przyrodę!