Zastraszające tempo betonowania Krakowa [badania]

Brawo dla mieszkanki za profesjonalizm za policzenie, że w Krakowie w centrum miasta w ciągu ostatnich 3 lat zniknęło bezpowrotnie 2,5 km2 zieleni czyli powierzchni 275 boisk piłkarskich. To jednak bardzo niepokojące. W zderzeniu z urzędową propagandą te dane powinny zainteresować każdego z nas. Potrzeba szybkich działań, by zatrzymać agresywną zabudowę deweloperską, a tam gdzie inwestycje są konieczne (np. łącznica kolejowa) rekompensować je nasadzeniami czy parkami.

Analizuje i porównuje zdjęcia satelitarne ziemi z różnych lat, bo patrząc na ziemię z poziomu orbity ziemskiej można zobaczyć więcej. Jak mówi, kiedy spacerujemy po Krakowie widzimy, że tam gdzie była kiedyś zieleń, dziś buduje się nowe domy, ale trudno oszacować jak dużo zieleni ubyło. Pobierając darmowe zdjęcia z Sentinela i porównując te dawniejsze i te dzisiejsze, widać to wyraźnie. - mówi doktorantka UJ Ewa Grabska, która przygotowała analizę.

Więcej: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/zielen-znika-z-krakowa-widac-to-wyraznie-na-zdjeciach-satelitarnych/