Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych

W ostatnim tygodniu października przedstawiciele Rady Dzielnicy- Piotr Serafin i Michał Drewnicki wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego uczestniczyli w objazdach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, jak i wytyczenie nowych „pasów” na terenie naszej Dzielnicy.

Jednym z istotniejszych miejsc jest rejon Placu Targowego w osiedlu Złotego Wieku, swoiste centrum komunikacyjne osiedla. Dzieci idące ze szkoły, wierni podążający na Mszę Świętą do Kościoła czy pasażerowie biegnący na autobus jako najbardziej narażenony na niebezpieczeństwo uczestnik ruchu potrzebują szczególnej ochrony przy przechodzeniu przez jezdnię. Obok niedawno zainstalowanych słupków powstanie nowe przejście, a drugie w niewiele dalej, prowadzące do samego bazaru.

Sygnalizowanym od jakiegoś czasu problemem, był brak przejścia na ul. Nagłowickiej na sporym odcinku od szkoły, aż do wpomnianego wczesniej targu. Ludzie w miejscach często niebezpiecznych pokonywali jezdnię, co stwarzało zagrożenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Staraniem Rady i Spółdzielni było więc stworzenie takowego w rejonie bloku 7. „Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych jest jedną z istotniejszych spraw, którymi zajmuje się Komisja Praworządności. Na dodatek nowo wytyczone przejście znajdować się będzie w najbliższej okolicy Placyku Zabaw, a co za tym idzie rodzice staną się spokojniejści wypuszczając swoje pociechy na podwórko. Bardzo się z tego cieszę.”- mówi przewodniczący Komisji Praworządności i Radny sąsiedniego okręgu Michał Drewnicki.

Ważnym, również ze względu na bliskość szkoły problemem był brak przejścia na ulicy Bitwy nad Bzurą. Na pierwszy rzut oka sprawa wydawała się oczywista i łatwa w zrealizowaniu. Nic bardziej mylnego. Ze względu na skomplikowane procedury, jak i aspekty prawne (odległość od skrzyżowania, progu zwalniającego, szerokość, wysokość krawężników…) nie jest możliwe wytyczenia pasów w tym roku. Przewodniczący Dzielnicy Piotr Serafin jednak uspokaja: „Przejście przy Szkole Podstawowej nr 144 z pewnością powstanie, mam nadzieję, że będzie to w przyszłym roku i dzieci będą mogły bez obaw pokonywać ruchliwą ulicę”.

Prócz wyszczególnionych wyżej problemów także inne miejsca były tematem terenowego spotkania m.in.: wyjazd z pętli ul. Wawelskiej, ul. Na zboczu, ul. Piasta Kołodzieja, ul. Miśnieńska. „Czy jestem zadowolony z tych objazdów? Tak. Mamy konkretne zapewnienia, że wszystkie przedstawione przez nas sprawy zostaną zrealizowane.”- stwierdza Michał Drewnicki, a Piotr Serafin kończąc dodaje: „Rada nie uchyliła się od odpowiedzialności i tak jak mówiłem na samym początku: krok po kroku, mimo problemów finansowych będziemy działać na rzecz naszej lokalnej społeczności.”

W 2012 roku wszystkie wskazane przejścia dla pieszych zostały zrobione i dostosowane do wymogów bezpieczeństwa.

*Artykuł ukazał się w kwartalniku „Moja Piętnastka”.

Dodaj komentarz