Debata o Nowej Hucie w Krakowskim Klubie Wtorkowym (WIDEO)

20 lutego 2018 roku w Krakowskim Klubie Wtorkowym odbyła się bardzo ciekawa dyskusja o przeszłości, przyszłości i tożsamości Nowej Huty. Zgodziliśmy się, że w naszej dzielnicy jest wielki potencjał, który należy wykorzystać. Dla mnie wielką sprawą była możliwość wystąpienia jako gość obok Pana prof. Jan Franczyk od którego jako dziecko i nastolatek uczułem się o Nowej Hucie i jej historii. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO PONIŻEJ.

Moja diagnoza dotycząca Nowej Huty:
1️⃣ DEMOGRAFIA – jak pokazują badania w Nowej Hucie mieszka największy odsetek emerytów i rencistów, najwiecej osób korzysta z pomocy społecznej oraz jest najwiecej bezrobotnych. To powoduje, że należy realizować trochę inne programy niż w innych dzielnicach Krakowa.
2️⃣ NIEDOINWESTOWANIE PRZEZ MIASTO – Prezydent Jacek Majchrowski nie jest znany z hojności dla Nowej Huty. Widać to choćby po najpóźniej wprowadzonych tramwajach niskopodłogowych na nowohuckie linie, ale również odkładane przez niego z roku na rok kluczowe inwestycje jak przebudowa ul. Kocmyrzowskiej (miała być przebudowana już w 2014 roku) czy budowa nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic (też miała być w 2014 roku, a teraz nie wiadomo kiedy będzie).
3️⃣ FIKCJA MIEJSKO-WOJEWÓDZKIEGO PROJEKTU NOWA HUTA PRZYSZŁOŚCI – spółka, której pakiet większościowy ma Miasto, a więc jej nadzorcą jest Prezydent Majchrowski działa tylko teoretycznie. Szumne zapowiedzi na początku, mgliste działania i brak celu. PR niż faktyczne działanie.

Przedstawiłem też pozytywne aspekty, które mogą stać się zaczątkiem to szybkiego rozwoju Nowej Huty:
1️⃣ SILNA TOŻSAMOŚĆ NOWOHUCKA – na spotkanie Klubu przyszedłem w koszulce z podpisem Nowa Huta i przekreśloną podobizną Lenina, którego pomnik stał kiedyś na Alei Róż. Takie koszulki można kupić w wielu sklepach w dzielnicy. Podobnych inicjatyw nie ma choćby na Prądniku czy Swoszowicach. Dlaczego? Bo mieszkańcy Nowej Huty poza tym, że czują się Krakowianami to czują się również nowohucianami. Jak pokazują badania jesteśmy najbardziej dumni ze swojej dzielnicy i za żadne skarby świata nie chcemy się przeprowadzać do innych dzielnic. Nowa Huta zobowiązuje!
2️⃣ INWESTYCJE RZĄDOWE – w szczególności należy zwrócić uwagę na północną i wschodnią obwodnicę Krakowa oraz kolej. Dzięki decyzjom ministra Andrzeja Adamczyka Nowa Huta wyjdzie z pułapki separacji komunikacyjnej. Po wybudowaniu dróg i remontach sieci kolejowych będzie jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic. To da impuls to rozwoju, budowy nowych inwestycji, miejsc pracy, mieszkań. A to kluczowe elementy jeśli myślimy o rozwoju Nowej Huty.
3️⃣ KOMFORT ŻYCIA I BEZPIECZEŃSTWO – mam znajomych, którzy przyjechali do Krakowa na studia i wynajęli mieszkanie w Nowej Hucie. Po kilku latach uznali, że dzielnica jest fantastycznym miejscem do zamieszkania na stałe. Dlaczego? Mamy dużo zieleni, przestrzeń jest dobrze zagospodarowana (mimo, że Prezydent Majchrowski wydając decyzje budowane zaczyna ją niszczyć), są miejsca do spacerów, sklepy są dość blisko, a przy tym jest bardzo bezpiecznie. To ostatnie potwierdzają statystki policyjne mówiące o tym, że Nowa Huta jest najbezpieczniejszą dzielnicą Krakowa. To ważne przy wyborze swojego miejsca zamieszkania i świetny punkt wyjścia do rewitalizacji dzielnicy i jej rozwoju.

To tylko krótki wycinek całej debaty i zaczątek to prawdziwej dyskusji o przyszłości naszej Nowej Huty!

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ZOBACZ WIDEO:

Dodaj komentarz